Öfke Bedenimize Neler Yapıyor ? 

Öfke, kendini besleyen; asabiyet, dargınlık, bastırılmış kızgınlıklar, hüsran, nefret, kin ya da karamsarlık gibi bedenimizde küçük bir kıvılcımın yangına dönüşmesi gibi hissedilir. Aslında olan da budur. Çoğu zaman yalnızca bir kıvılcım olsa da bu yangını başlatan, bazen hiç bitmemiş bir yangının tekrar tekrar alevlenmesi gibidir. Yaşadığımız her duygu gibi öfke de doğaldır. “Doğal bir dengesizlik” demek ne kadar anormal görünse de bu durum bozuk zeminde yürümeye benziyor. Her düşüşümüz ya da sendelememiz bir dengesizlik ve sonrasında yeniden dengeye kavuşmakla bitiyor. Bozuk bir zeminde sendelemek ya da düşmek kadar doğal bir şey öfkelenmek. Sonunda hızlıca ayağa kalkmak koşuluyla. 

Yani birikmeye meyil eden öfkeyi hızlıca boşaltmak

Öfkeyi zararlı yapan şey onun dozu ve süresidir. Ne kadar yoğun ya da uzun süren bir öfke durumu yaşarsak, o kadar derin ve yıkıcı bedensel problemlerle karşılaşırız. Bazı zamanlarda yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, ya da ölümle sonuçlanır.

Ancak bu sonuçların olmaması öfkenin bize zarar vermediği anlamına gelmiyor. 

Çin Tıbbı’na göre, öfke karaciğere zarar verirken karaciğerdeki sıkıntılar da öfkeye yatkınlık sağlar.  Öfke ya da ona sebebiyet veren duygular uzun süre yaşanırsa – birikir ve boşaltılamazsa – Karaciğer Qi ya da Karaciğer Kan akışında durgunluk, Karaciğer Yang enerjisinin yükselmesi ve Karaciğer Alevlenmesi diye isimlendirilmiş dengesizlikler ortaya çıkar:

Alev yukarı doğru çıkar ve genel olarak öncelikle vücudun üst bölgesinde omuzlar boyun ve kafada kendini gösterir.

Omuz Ağrıları

Boyun Ağrıları

Baş Ağrıları

Baş Dönmeleri – Vertigo

Kulak Çınlamaları – Tinnitus

Cilt lekeleri

Kırmızı Yüz

Göz Kızarıklıkları

Bayılmalar – Senkop görülebilir.

Karaciğerin enerji değişikliği dalağı, mideyi ve ince bağırsağı de etkiler. Böylece

İshal ya da kabızlık

Kusma

Mide ağrıları

Kilo problemleri

Sürekli Halsizlik, terleme gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda çok uzun süreli öfke kaynağı; üzülmeler, bastırılmış kızgınlıklar ya da kırgınlıklar olduğu zaman kişide var olan hiç bir semptom görünmeyebilir ancak altta yatan ciddi bir depresyonla kendini gösterebilir.

Çin Tıbbı’na göre birikmiş öfke ilk aşamada Karaciğer Qi enerji akışını durağanlaştırdığında bundan öfkenizi ifade ederek kurtulabilirsiniz. Ancak durum ilerleyip “Karaciğer Yang Enerjisi Yükselmesi”ne dönüştüyse artık Akupunktur yaptırmanın, bitkisel tedavilerin ya da meditasyonun zamanı gelmiştir.