Kaygı Bedenimize neler yapar? 

Çin Tıbbı’na göre, kaygı, endişe, aşırı düşüncelilik hali, dalgınlık, kara kara düşünme gibi duygu durumları Dalağı ve Akciğerleri etkiler.  Vücuttaki Qi (enerji) akışını düğümler. Böylece Dalak ya da Akciğerler yeterince beslenemez, zayıflar ve işlevlerinde bozukluklar ortaya çıkar.  

Bu durum daha çok Akciğerleri tuttuysa göğüs ağrıları, sıkışmaları, nefes darlıkları, akciğer enfeksiyonları, vücut savunma sistemi zayıflıkları, omuz ve boyun ağrıları, kollarda uyuşma ve güç kayıpları olabilir. Ciltte kurumalar egzamalar, lekeler ya da sivilceler ortaya çıkabilir.Koku ya da nefes alma bozuklukları ortaya çıkabilir, allerjik rintiler tetiklenebilir.

Bu durum daha çok Dalağı tuttuysa, konsantrasyon bozuklukları, öğrenme güçlükleri, iştah bozuklukları, karın ağrıları, yorgunluk, kol ve bacaklarda güçsüzlük, kilo problemleri, organ sarkmaları / fıtıkları, hemoroidler, kanama bozukluklarına sebep olabilir. Aynı zamanda böbrek taşlarına, safra kesesi taşlarına, yağ bezelerine, iyi ya da kötü huylu kitlelere neden olabilir.